5 kroków do powstrzymania katastrofy naturalnej

Facebooktwitterpinterestmail

Tysiące naukowców z 184 krajów wydało ostrzeżenie dla ludzkości, mówiące o tym, że biosfera Ziemi znajduje się na krawędzi upadku. Jednak pojawiła się nadzieja na powstrzymanie zmierzającej ku najgorszemu zagłady. Jest nią natychmiastowe podjęcie działań mających na celu zahamowanie obecnej tendencji.

Spośród 13 zaleceń – 5 bezpośrednio dotyczy konkretnych działań na rzecz ochrony przyrody. Są to:

  1. Zwiększenie finansowania rezerwatów przyrody dla znacznej części światowych siedlisk lądowych, morskich, słodkowodnych i powietrznych.
  2. Zaprzestanie niszczenia lasów, łąk i innych miejscowych siedlisk w celu ochrony usług ekosystemowych.
  3. Rekonstrukcja na dużą skalę rodzimych zbiorowisk roślinnych, w szczególności krajobrazów leśnych.
  4. Przeprowadzenie rewaloryzacji regionów zamieszkiwanych przez gatunki rodzime, szczególnie drapieżnikami szczytowe, zajmujące najwyższą pozycję w łańcuchu troficznym, w celu przywrócenia procesów i dynamiki ekologicznej.
  5. Przywrócenie endemicznej roślinności na dużą skalę, w szczególności w lasach, zwalczanie kłusownictwa i powstrzymanie handlu zagrożonymi gatunkami.

Leonardo Mazza (starszy specjalista ds. Polityki w zakresie różnorodności biologicznej i ekosystemów w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska), powiedział: „Przy tak wielu wybitnych naukowcach, którzy wzywają do zwiększenia  liczby rezerwatów przyrody, ochrony lasów i przywracania rodzimych roślin, wspaniała jest świadomość, że Parlament Europejski jest tego samego zdania. Ale jeśli posłowie do PE poważnie podchodzą do powstrzymywania degradacji środowiska, muszą brać pod uwagę naturę, kiedy podejmują decyzje we wszystkich dziedzinach, na przykład kiedy nadchodzi czas głosowania nad przyszłą polityką rolną UE i kolejnym budżetem UE. ”

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj: http://metamag.org/2017/11/15/5-steps-to-stop-nature-collapse/

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz