DZIEŃ ZIEMI

pod hasłem BREAK FREE FROM PLASTIC

Facebooktwitterpinterestmail

Dzień Ziemi obchodziliśmy na plaży w Kamiennym Potoku razem z nauczycielkami i dziećmi z sopockiej Szkoły Montessori-Latawiec. Pogoda nam dopisała. Plaża w Kamiennym Potoku jest piękna, ale zaśmiecona butelkami, petami i plastikiem – reszkami tacek reklamówek i opakowań po kiełbaskach, a nawet porzuconymi kawałkami metalowego stelaża do grilla. Pozbieraliśmy śmieci pakując je w przyniesione śmieciowe worki i od razu zrobiło się przyjemniej.

Hasło Dnia Ziemi 2018 – Break Free From Plastic
Podczas Dnia Ziemi dzieci zbierały śmieci z plaży.

Pracę nad tworzeniem haseł na piasku rozpoczęliśmy w dwóch grupach: klubowej i dziecinnej. Obie grupy realizowały własną twórczość – wszyscy korzystali z naturalnych surowców: z kamieni, patyczków, białego, szarego i rudego piachu. Napisy tworzone były z figur układających się dzieci na piasku.

Dzieci układały się w litery hasła: Break Free From Plastic, na zdjęciu litera „O”

W ramach zabawy była też edukacja, nie tylko dla najmłodszych. Dr Michał Buliński opowiadał o roślinności spotykanej na plaży, o bogactwie życia przyrodniczego terenów nadmorskich, o roślinności wydmowej, o roli drzew pasa nadmorskiego, o faunie zamieszkującej morze i pas nadmorski. Zaskakiwał nas wszystkich prostym pytaniem: – czy wiesz co to jest?

Oprócz gromadki dzieci w Dniu Ziemi uczestniczyli również członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego oraz Panie Nauczycielki
Dzień Ziemi Polskiego Klubu Ekologicznego odbył się na plaży w Sopocie

Dzięki wykładom Michała poznaliśmy wyrzuconą na brzeg trawę morską, którą dawniej wypychano sienniki (nie była zbyt praktyczna, bo chłonęła wilgoć), krasnorost widlik (na piasku wyglądający jak czarne kępki włosów, ale kiedy rośnie w wodzie jest czerwony). Identyfikowaliśmy przynoszone przez wiatr i kiełkujące w piasku nasiona klonu, lipy…Padło pytanie o roślinę rosnącą w lesie nadmorskim, której nie umieliśmy nazwać – czerwoną roślinę nie posiadającą zielonych liści, u której proces asymilacji przejęły w korzenie …To były bardzo ciekawe, zmuszające do myślenia i prowokujące do dociekliwości rozmowy.

Im więcej plastiku tym mniej ryb w Bałtyku

Okręg Wschodnio-Pomorski PKE

 Gdańsk, 24.04.18

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz