EkoPatrol adresowany jest do wrażliwych obserwatorów przyrody, tropiących pozytywne i negatywne zmiany w najbliższym środowisku. Zapraszamy do współredagowania mapy. Będziemy reagować na Wasze zgłoszenia – działając wspólnie efektywniej przyczynimy się do ochrony naszego krajobrazu i środowiska oraz spopularyzowania jego atutów.

NANIEŚ ZNACZNIK NA MAPĘ – zostań współtwórcą Ekopatrolu:

Widzisz jakieś zagrożenia dla przyrody czy Twojego środowiska? – zgłoś je opisując i zaznaczając na mapie.  Zgłaszając problemy środowiskowe zwiększycie szansę ich zauważenia, zlokalizowania i zniwelowania. Zgłoś w kategorii  NEGATYWNE –>

Dzięki Waszym zgłoszeniom miejsc uznanych przez WAS za niezwykłe powstanie mapa lokalnych atrakcji przyrodniczych – wartych odwiedzenia miejsc „nie-przewodnikowych”. Będzie to szansa spopularyzowania nieznanych “skarbów” Pomorza. Zgłoś w kategorii    POZYTYWNE –>


TytułKategoriaOpis
Wokół Jeziora Otomińskiego Pozytywna

 Pięknie położone w lesie jezioro Otomińskie warte jest odwiedzenia. Przyjemnie jest niespiesznie przejść się jedną z wyznaczonych ścieżek dookoła jeziora. Poza pięknymi widokami spotkać tu można ciekawostki przyrodnicze i dziedzictwa kulturowego. Na plaży w Otominie uwagę zwracają wiekowe dęby, które w 2000 r. zostały ochrzczone przez lokalną społeczność imionami związanymi z legendą otomińską - Otomin, Dziwan i Odymina. Na cyplu odkryć można pozostałości grodziska, a oddalając się w stronę Bąkowa zajrzeć do Rezerwatu Bursztynowa Góra.

Żuławy rowerem Pozytywna

Opis: Żuławy to niesłychanie ciekawy i unikalny na skalę Polski teren depresji, wciąż nie do końca odkryty przez zwiedzających. Do monotonnego piękna płaskich krajobrazów z żyznymi polami poprzecinanymi rowami melioracyjnymi ze szpalerami starych wieżb oraz pięknymi domami podcieniowymi trzeba dorosnąć. Warto eksplorować ten teren niespiesznie jadąc rowerem. Kilka tras podpowie np. strona www.rowerowa-siec.pl.

Wycinka drzew

Wycinka Drzew: Leśnictwo Matemblewo, oddz.130c, Samborowo, Lipnicka Droga, od 25.01 do 15.03.2018 r.

Wycinka drzew

Wycinka drzew: Leśnictwa Matemblewo oddz.156g, ogródki działkowe-Złota Karczma, od 09.01 do 31.03.2018r.

Piaski - miejsce przekopu Mierzei Wiślanej

tu będą kopać...Przekop: To dig or not to dig?

Cyganek - bogactwo tradycji

Niewielka wieś na trasie kolei wąskotorowej z Nowego Dworu Gdańskiego na północ. Wiele tu ciekawych zabytków nad brzegiem pięknej Tugi. Warto odwiedzić piękny kościół greko-katolicki, zadumać się oglądając mennonickie lapidarium i skorzystać z oferty warsztatowej właścicieli, typowego żuławskiego domu podcieniowego.

Prądzonka, jezioro Kielskie

Prądzonka, powiat bytowski, gmina Studzienice, rejon Kaszub zwany Gochami. Na południe od wsi znajduje się jezioro Kielskie. We wsi zabytkowy drewniany dom nr 11 z poł. XIX w.

Elektrownia Wodna Gałąźnia Mała Pozytywna - skarby Pomorza

Elektrownia Wodna Gałąźnia Mała na rzece Słupi

żwirownia Pozytywna - skarby Pomorza

Żwirownia  w pobliżu Rezerwatu Ostrów Trzebieski, Obszaru Natura 2000 Ostoja Borzyszkowska i Jezior Kaszubskich