Mikrozmiany pomysłem na lepsze życie

Facebooktwitterpinterestmail

Informacje o niechybnej zmianie klimatu, zakątkach oceanu, których nie zbadali jeszcze dobrze naukowcy, a gdzie zwierzęta mają już w swoich ciałach plastik, o smogu, o którym 20 lat temu czytałam tylko w książkach… Wszystko to działało na mnie paraliżująco. Co ja, jeden pojedynczy konsument, mogę zrobić w obliczu tych wszystkich gigantów, zanieczyszczających na masową skalę. Ja – pojedynczy człowiek vs miliony innych osób, które nie dość, że w nosie mają badania naukowe, to wręcz nie wierzą w zmiany, które dotkną nas wszystkich.

Z tego odrętwiającego strachu wyrwał mnie cytat, mówiący, że tak jak milion składa się z groszy, tak zdrowa planeta składa się z milionów pojedynczych decyzji nas wszystkich.

Nie rzucam się na te zmiany z zamiarem wprowadzenia wszystkich od już. Wiem, że to mogłaby nie być trwała metamorfoza, a na takiej mi zależy. Powolutku, małymi kroczkami, staram się zmieniać swoje codzienne zachowania.

Ograniczyłam jedzenie mięsa, ale na świątecznym obiedzie nie nawracam współbiesiadników nad talerzem z rosołem. Ocet jest w stanie wyczyścić wiele powierzchni. Używanie go to dobra zmiana nie tylko dla środowiska, ale i dla mojego portfela. To samo z foliówkami, czy baczeniem na to, by nie zużywać prądu tak, jakby jutra miało nie być. Albo starym, dobrym mydłem w kostce, które wygrywa z żelem pod prysznic nie tylko brakiem plastikowego opakowania, ale i wydajnością. Jeśli mam możliwość i czas, zamiast auta wybieram własne nogi. A gdy korzystam z samochodu, minimalizuję wyjeżdżone kilometry i konglomeruję sprawunki na mieście.

Nie czuję, by powyższe zmiany sprawiły, że jakość mojego życia zmalała. I to w nich, z jednostkowego punktu widzenia, jest najlepsze. To żaden wysiłek, dzięki czemu mam motywację, by próbować dalej i wprowadzać kolejne mikrozmiany w swojej codzienności.

Ty też spróbuj. Bo zmiany chociaż mikro, dają makro satysfakcję.

Grażyna Niedoszytko

ZAPRASZAMY DO KONKURSU – POMYSŁY NA DOBRE ŻYCIE

Prosimy o zgłoszenie własnych przemyśleń, pomysłów już zastosowanych przez ciebie i planów np. co robię, aby przeciwdziałać niekorzystnym zmianom klimatu?  Jak gospodaruję w domu, jak podróżuję, jak się odżywiam, co kupuję, jak lubię podziwiać świat…

Zgłoszenia można do nas przesyłać w dowolnej formie: opisu, wierszyka, zdjęcia, wyklejanki itp. Zachęcamy Was do uruchomienia swojej kreatywności i pokazania w jaki sposób dbamy o naszą Planetę.

Wszystkie otrzymane materiały będziemy zamieszczać na klubowym portalu EkoAgora.

NAJLEPSZYCH AUTORÓW ZAPROSIMY DO GRONA REDAKTORÓW MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH EKOAGORY, A TAKŻE DO KRĘGU TWORCÓW WNIOSKU DO CCB, KTÓRY NAPISZEMY I BĘDZIEMY REALIZOWAĆ WSPÓLNIE

W naszym konkursie nie ma ograniczeń, zdjęcia może przesyłać każdy, mogą one dotyczyć dowolnego pomysłu na życie w zgodzie z naturą, a dowolna forma ma pokazać kreatywność każdego z nas.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres PKE OP: biuro@pke.gdansk.pl lub poprzez skrzynkę na facebookowym profilu PKE OP https://www.facebook.com/PKEGdansk

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz