Mniej znaczy więcej

Relacja z wykładu w ramach projektu „GOZpodarność od przedszkola do dyrektora”

Facebooktwitterpinterestmail

23 października  odbył się wykład połączony z debatą pt. Mniej znaczy więcej”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Tygodnia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

Wykład rozpoczął się wprowadzeniem koordynatora projektu – Agnieszki Fiszka Borzyszkowskiej i przedstawieniem obecnych członków Polskiego Klubu Ekologicznego. Wykład oraz dyskusję na temat GOZ prowadziły dr Barbara Kijewska i dr hab. Sylwia Mrozowska – z Instytutu Politologii UG, ekspertki PKE OWP. Szczególny nacisk został położony na zrównoważona konsumpcję, codzienne zachowania i wybory. Naszym celem było kształtowanie trwałych nawyków wpisanych w ideę GOZ przyczyniających się do dbałości o stan środowiska, a także złagodzenie problemu antropopresji, podnoszenie świadomości ekologicznej.

Rozpoczęcie wykładu

Rozmawialiśmy o codziennych naszych wyborach w gospodarstwach domowych, czy prawidłowo segregujemy śmieci, w jakim stopniu marnujemy żywność, czy konieczne jest używanie plastików jednorazowego użytku. Do dyskusji  wśród uczestników zachęcaliśmy poprzez losowanie karteczek ze zdaniami na temat zmian klimatu, była również możliwość wygrania trzech książek (jedna „Życie zero waste” oraz trzy o zrównoważonym rozwoju). Uczestnicy, głównie studenci wskazywali na swoje codzienne praktyki konsumpcyjne, ocenę zachowań innych oraz stosunek do organizacji ekologicznych oraz korzyści.

Wykład na temat GOZ
Dyskusja na temat GOZ

Po wykładzie opowiedzieliśmy o petycji do premiera na temat zmian klimatu i poprosiliśmy o podpisywanie petycji. W wykładzie uczestniczył również dziennikarz  Radia Gdańsk, który przeprowadził wywiad z prelegentkami nt. GOZ.

Zdjęcie członków PKE OWP i uczestników przed plakatem: Tak się zmienia klimat w miastach.

 

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz