Nietoperz – nocny przyjaciel

Ekologiczna Akcja Edukacyjna „Ciekawi Świata”

Facebooktwitterpinterestmail

W 2009 roku Polski Klub Ekologiczny zorganizował ogólnopolską kampanię społeczną „Nietoperz – demon czy anioł? – rola owadożerców w zachowaniu równowagi biologicznej”, której celem była zmiana społecznego nastawienia do nietoperzy poprzez ukazanie ich niezwykłości i ciekawostek z ich życia.
Nietoperze to jedna z najliczniejszych grup ssaków, 1100 gatunków żyje na całym świecie. U nas żyje 25 gatunków. Mogą żyć samotnie lub tworzyć kolonie składające się z setek, a nawet tysięcy osobników.

Stanowią jedyną grupę ssaków posiadającą zdolność aktywnego lotu. Odpoczywają zwisając głową w dół. W dzień śpią ukryte w nieodwiedzanych przez ludzi zakątkach, po zmroku opuszczają swe kryjówki i udają się na łowy. Są nieocenione w walce z komarami. Mogą w ciemności polować i wiedzieć co się wokół dzieje dzięki echolokacji. Zimą zapadają w stan hibernacji; obudzone, cierpią z powodu bólu oczu i giną.

Wiele gatunków nietoperzy odżywia się aktywnymi nocą owadami: chrząszczami, komarami, ćmami i drobnymi ssakami. Są też takie gatunki, które jedzą ryby, a inne żywią się tylko owocami. Istnieją też nietoperze, które piją nektar z kwiatów zapylając je jak pszczoły. Między innymi zapylają kwiaty bananów. W Ameryce Południowej żyją 3 gatunki nietoperzy nazywanych wampirami, bo żywią się krwią ptaków i ssaków.

Nietoperze od wieków fascynowały i przerażały ludzi. Raczej są obiektem kultu i tematem wielu opowieści budzących dreszczyk emocji. Wokół tych zwierząt i ich nocnego trybu życia narosło wiele krzywdzących je przekonań. Zbyt mało o nich wiemy, aby docenić rolę, jaką pełnią w środowisku ci niezwykli sprzymierzeńcy człowieka. Ich łacińska nazwa to „chiroptera” co znaczy „rękoskrzydłe”. W Polsce przypisuje się im cechy demoniczne, w Chinach – zwierzętami przynoszą szczęście.

Nietoperze są pod ścisłą ochroną. Na terenach, gdzie występują licznie tworzy się Obszary Natura 2000. Najsłynniejsze to „Nietoperek” na Pojezierzu Lubuskim, Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego i na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Do przetrwania nietoperzy niezbędna jest świadomość, że nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi i potrzebne jest:

  • Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie i leśnictwie,
  • W remontowanych budynkach i wieżach kościelnych pozostawianie szpar na gniazdowanie,
  • Właściwa postawa każdego z nas, to znaczy nie dotykanie śpiących nietoperzy, nie zapalanie światła, nie podnoszenie temperatury, zapewnienie spokojnego snu,

 

Zachęcamy do pobrania książeczki z ćwiczeniami dla dzieci i młodzieży szkolnej 

Pobierz “Nietoperz nocny przyjaciel-Zeszyt Ćwiczeń.pdf” Nietoperz-nocny-przyjaciel-Zeszyt-Ćwiczeń.pdf – Pobrano 14 razy – 3 MB

Ponadto polecamy naszą planszową grę edukacyjną “Rok Nietoperza”:

Edukacyjna Gra Planszowa „Rok Nietoperza”

 

Skrót Materiału Edukacyjnego PKE: Nietoperz – nocny przyjaciel

oprac. Ewa Podlesińska

 

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz