Ogród – grządka wyniesiona.

Jesienne niespodziewane plony!

Deszcz to wiele kropel – codzienne działania na rzecz ochrony bioróżnorodności

i zapobiegania skutkom zmian klimatu

Facebooktwitterpinterestmail

Już jesień. Jak miło zbierać plony! Dysponując chociażby niewielkim skrawkiem ziemi można postawić na własne uprawy. Może to być także wspólny kawałek przydomowej zieleni, gdzie razem z sąsiadami możemy poeksperymentować. To zależy od możliwości, wiedzy i fantazji – opcji jest bardzo wiele. Jedną z nich jest uprawa na grządce wyniesionej. Taka grządka ma swoje niezaprzeczalne plusy – nie trzeba się aż tak bardzo schylać, pojawia się na niej mniej chwastów, a dzięki dużej ilości żyznej ziemi wszystko rośnie wspaniale. Dodatkowo jest nieco osłonięta, co powoduje, że jest na niej cieplej. Poza tym jest wspaniałą formą wykorzystania materiału kompostowego, nawet w bardzo wstępnej fazie jego przerobienia. Jedyny minus to trochę szybciej wysycha. Ale na to też można znaleźć rozwiązanie magazynując wodę deszczową.

Od ubiegłej jesieni testuję we własnym ogrodzie taką grządkę. Można ją ułożyć z kamieni czy desek. Ja pod ręką miałam wierzbę. Wyplecioną, jak koszyk, grządkę wyścieliłam na spodzie siatką zabezpieczającą przed nieproszonymi gośćmi, a następnie wyłożyłam agrowłókniną aby podczas podlewania ziemia nie wypływała. Po czym warstwowo ułożyłam gałęzie, czyli drenaż, nieprzerobioną darń oraz resztki kompostowe, a na wierzch ziemię z dużą ilością dobrego kompostu. Wiosną zazielenił się posadzony jesienią szczypiorek, a potem posiane rzodkiewki, rukola, sałata. Eksperymentalnie kupiłam dwie sadzonki cukinii. No i się zaczęło! Okazało się, że to sadzonki dyni. Opanowały grządkę i przyległy teren. Teraz, jesienią cieszę się czterema okazałymi dyniami. A pozostałe rośliny, dzięki bardzo bogatej ziemi także mają się dobrze.

Na przyszły rok nieco podwyższę grządkę i dodam świeżego kompostu. Już się cieszę na kolejne eksperymenty i niespodzianki. Warto spróbować i mieć dużo radości z własnoręcznie wyhodowanych plonów!

WP_20181015_15_24_41_Pro (1) WP_20190522_13_20_38_Pro WP_20190605_15_32_13_Pro WP_20190629_11_56_13_Pro WP_20190720_09_47_56_Pro WP_20190803_16_29_23_Pro (1)
<
>

 

Projekt „Deszcz to wiele kropel – codzienne działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i zapobiegania skutkom zmian klimatu” jest realizowany przez Polski Klub Ekologiczny – Okręg Pomorski dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz