Pamiętajmy o ogrodach

Joanna Lepczak – Michalska</span<

Facebooktwitterpinterestmail

 

OGRÓD, każdemu kojarzy się z inną przestrzenią. Często budzą się dawne wspomnienia z dzieciństwa, z ogrodów dziadków, rodziców, z wakacji na wsi. Taki ogród składał się z reguły z kilku części. Za domem warzywnik i sad z wieloma drzewami i krzewami owocowymi a przed domem ogród ozdobny, z feerią kwiatów kwitnących od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Za płotem pola i łąki pachnące w rozgrzany dzień ziołami, z rzeszą unoszących się nad kolorowymi kwiatami owadów i motyli. Cudownie!

A dzisiaj, o jakim ogrodzie marzy większość mieszkańców miast i wsi? Współczesny ogród marzeń to idealny trawnik z kilkoma okalającymi go bylinami i żywopłotami z żywotników lub innych iglaków. Idealny ogród to ogród wypoczynkowy z wyłożonym płytkami lub drewnem miejscem na stół i grilla oraz nasłonecznioną przestrzenią z kilkoma leżakami lub hamakiem. Przyjemnie, relaksowo tylko trawnik trzeba co tydzień kosić i walczyć z pojawiającymi się nie wiadomo skąd chwastami. Generalnie ogród możliwie niskoobsługowy.

Takie ogrody pojawiają się jak Europa długa i szeroka. Ale czy to jedyny współczesny sposób zagospodarowania przydomowych przestrzeni zielonych? Otóż nie! Rodzajów ogrodów jest wiele. Można je rozróżniać w zależności od lokalizacji (miejski, wiejski…), wielkości, doboru rodzaju uprawianych roślin i materiałów (bylinowy, różany, skalny…), kompozycji (formalny, swobodny, rustykalny …) czy stylizowany na tradycyjnych ogrodach francuskich, angielskich, japońskich…). Mody się zmieniają.

Na zachodzie Europy, szczególnie w Wielkiej Brytanii od kilku lat propaguje się powrót ogrodów użytkowych warzywnych, jednocześnie ozdobnych. Przeplatają się tu ciekawie zakomponowane warzywa z kwiatami. Takie ogrody wpisują się w nurt ogrodnictwa miejskiego, gdzie zamiast kwiatów sieje się sałatę, sadzi pomidory, fasolkę i paprykę. Jak wyrosną cieszą nie tylko oko ale i podniebienie. Coraz częściej także, w ramach zmiany klimatu miasta propaguje się zakładanie takich ogrodów na dachach budynków a nawet w przestrzeniach publicznych i biurach.

Jedno słowo OGRÓD a ile emocji, pomysłów, oczekiwań i możliwości. Kochajmy ogrody dzięki ich bioróżnorodności.

Ogród formalny:

Typy ogrodów http://www.zielonyogrodek.pl/rodzaje-ogrodow

Style i rodzaje ogrodów http://www.ogrodyprojekty.com/pl_style-i-rodzaje-ogrodow,11.html

Rodzaje ogrodów http://muratordom.pl/ogrod/pomysly-na-ogrod/funkcja-i-przeznaczenie-ogrodu-czyli-na-jaki-ogrod-sie-zdecydowac,85_4287.html

Klasyfikacja ogrodów w zależności od:

  • Miejsca lokalizacji (miejski, podmiejski, wiejski…)
  • Wielkości (duży, mały)
  • Rodzaju kompozycji/koncepcji (regularny/formalny – geometryczny, nieregularny – swobodny, kombinowany – złożony,
  • Stylu (angielski, francuski, japoński, włoski …)
  • Asortymentu (skalny, bylinowy, różany…)

Ogrody formalne   http://www.ogrodyprojekty.com/pl_ogrody-formalne,91.html

Styl formalny ogrodów podoba się ogrodnikom ze względu na swoją prostotę. Głównymi cechami takiego ogrodnictwa są prostokątne rabaty, proste ścieżki i idealna symetria nasadzeń. Prostota tego stylu pomaga najlepiej wykorzystać małą przestrzeń ogrodu. Jedną z podstawowych cech ogrodu regularnego jest  umiar w stosowaniu kolorów. Kompozycje roślinne należy ograniczyć głównie do odcieni zielonych , złocistych , białych i pastelowych. Jeszcze jednym elementem takiego ogrodu są oczka wodne, kwadratowe lub okrągłe, o symetrycznej strukturze.

Ogrody wiejskie

Ogrody wiejskie charakteryzują się swojskim, swobodnym klimatem. Kompozycje roślinne, układ nawierzchni, elementy małej architektury sprawiają wrażenie, że wszystko jest przypadkowe.

OGRÓD PRZYJAZNY

Rodzajów ogrodów jest bardzo dużo. Można je różnicować w zależności od stylu i kompozycji, doboru roślin, lokalizacji, wielkości … My preferujemy „Ogród przyjazny”, czyli odpowiadający naszym i zwierząt oczekiwaniom. Stanowiący bezpieczny azyl, zapewniający możliwość schronienia, żywienia i pokojowego współistnienia.

Przyjazny nam, czyli według koncepcji, która nam odpowiada, pozwalający wypocząć, cieszyć się z rodziną i przyjaciółmi kawałkiem zielonej przestrzeni stanowiącej przedłużenie domu. Umożliwiający zarówno odpoczynek aktywny i ten całkiem leniwy, jak i spełnianie marzeń, pasji, hobby…

Przyjazny nie tylko ludziom ale i zwierzętom czyli ptakom, owadom, płazom, których istnienia czasem nie zauważamy i nie doceniamy. Ogród w którym rośliny zostały tak dobrane, że  znajdą w nim schronienie i trochę pożywienia ptaki, chętnie odwiedzą je jeże, żaby i ropuchy oraz owady. Zwierzęta nie tylko mogą znaleźć w nim pożywienie ale i bezpieczną całoroczną przystań.

Taki ogród wymaga nieco wiedzy, fantazji i odrobinę pracy. No ale cóż nie wymaga pracy. Jeżeli widzi się później cieszące oczy i serce efekty to czemu wspólnie nie popracować.

Ogród przyjazny to rośliny rodzime, kwitnące przez cały sezon i dające owoce którymi podzielić możemy się ze zwierzętami.

Na tej stronie a i podczas przygotowywanych przez Centrum warsztatów staramy się podpowiedzieć jak można taki przyjazny ogród urządzić i pielęgnować.

  • Jak zwiększyć powierzchnię małego przydomowego ogródka  (np. spirale ziemne);
  • Jak wykorzystać nawet niewielką przestrzeń balkonu czy tarasu na uprawę ziół i warzyw (ogrody wertykalne);
  • Jak założyć i pielęgnować kwietną łąkę;
  • Jak uprawiać warzywa nawet w mieście;
  • Jak zagospodarować wodę w ogrodzie za równo tą gruntową jak i opadową;

Przydatne linki:

Spirala ziemna:

Ogrody pionowe:

Grządki wzniesione:

Permakultura – gałąź projektowania ekologicznego, inżynierii ekologicznej i projektowania środowiska, tworząca zrównoważoną architekturę siedzib ludzkich i samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych :

Joanna Lepczak – Michalska

Facebooktwitterpinterestmail

One thought on “Pamiętajmy o ogrodach

Comments are closed.