Lista produktów do pielęgnacji ciała zawierających mikroplastik (na rok 2017)

Mikroplastiki różnych rozmiarów i o różnych funkcjach są dodawane do kosmetyków takich jak mleczka do ciała, kremy do twarzy czy kosmetyki do makijażu, na przykład jako drobinki złuszczające, substancje filmotwórcze, zagęstniki czy emulgatory. Procentowa zawartość plastików waha się od 1 do nawet 90% w różnego rodzaju produktach. Cząstki te podczas używania produktu lub mycia są spłukiwane i trafiają do systemu kanalizacyjnego. Badania na obszarze zlewni Morza Bałtyckiego wskazują, że rocznie do wód ściekowych trafi a 130 ton mikroplastiku z kosmetyków i środków do pielęgnacji ciała. Ponieważ system oczyszczania ścieków nie jest wystarczająco efektywny, aż 40 ton mikroplastików rocznie trafi a do Bałtyku.

W celu przygotowania listy produktów do pielęgnacji ciała zawierających plastik sprawdzono 65 najbardziej popularnych w Polsce marek kosmetyków. Produkty sprawdzono pod kątem zawartości następujących plastików: Polyethylen, Polypropylene, Acrylates Copolymer, Acrylates Crosspolyme, Allyl Methacrylates Crosspolymer, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Nylon-12, Nylon-6, Nylon-66, Polyamid, Polyquaternium-7, Polyimide, Polyimid-1, Polyurethane, Polystyrene, Poly(ethylene terephthalate).

Znaleziono 1099 produktów, które zawierały plastik w swoim składzie, aż 58 firm wykorzystuje do produkcji swoich kosmetyków plastik.  Jedynie naturalne kosmetyki są wolne od mikroplastiku.

Polski Klub Ekologiczny -Okręg Wschodnio-Pomorski apelował do producentów kosmetyków w sprawie stosowania mikroplastików, z tekstem listu można zapoznać się w zakładce Stanowiska.

PE – Polyethylene
PP – Polypropylene
AC – Acrylates Copolymer
ACS – Acrylates Crosspolyme, Allyl Methacrylates Crosspolymer, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer
PA – Nylon-12, Nylon-6, Nylon-66, Polyamid
PET – Poly(ethylene terephthalate)
P-7 – Polyquaternium-7
PI – Polyimide, Polyimid-1
PU – Polyurethane
PS – Polystyrene

Kategorie:

Pocket do pobrania