Romantyzm i pragmatyzm w działaniach Koła Storczyk

Agnieszka Wojtecka

Facebooktwitterpinterestmail

Dla jednych przyroda jest po to, by się nią cieszyć i by ją chronić, dla innych by wyłącznie czerpać z niej zyski. W okolicach Prądzonki jest wyjątkowo piękna i magiczna, dlatego z pewnością warto zadbać o jej ochronę. Prądzonka to malutka, kaszubska wieś, którą zamieszkują na stałe trzy rodziny, a w okresie letnim niewiele ponad dziesięć rodzin. Wieś położona jest na równinie Charzykowskiej, w Zaborskim Parku Krajobrazowym, w rejonie zwanym Gochami, w powiecie bytowskim.

Październik w Prądzonce. Fot. Maciej Wojtecki

Właśnie w tej wsi, z inicjatywy kilku rodzin, sezonowych mieszkańców powstało Koło „Storczyk”, którego głównym celem jest ochrona przyrodniczego piękna tego regionu. Prądzonka jest malowniczo położona w lasach sosnowych, nad jeziorem Kielskim. Jest to jezioro polodowcowe, rynnowe, o maksymalnej głębokości ponad 23 metrów. W wyjątkowo chłodnych wodach jeziora można w lecie znaleźć miłe orzeźwienie. [Jezioro na mapie] Jednak zaleca się szczególną ostrożność osobom o niedużych umiejętnościach pływackich, a dzieci powinny kąpać się pod specjalnym nadzorem dorosłych.
Jak w przypadku większości jezior polodowcowych brakuje wygodnych plaż i łagodnych zejść do wody, a dno jeziora niemal od samego brzegu gwałtownie schodzi w dół. Stoki jeziora są zalesione i bardzo strome. Na jego brzegach znaleziono odmiany maleńkich storczyków (stąd nazwa koła „Storczyk”). Mały ruch turystyczny nad jeziorem sprawia, że może ono stanowić nie lada gratkę dla ornitologów. Odwiedzając tę okolicę warto mieć przy sobie lornetkę. W ciszy i spokoju można tam obserwować czaple, żurawie, kormorany, dzięcioły, bociany, perkozy. Przy odrobinie szczęścia w regionie całej gminy Studzienice, do której należy Prądzonka, można spotkać też bociana czarnego, błotniaka stawowego, orlika krzykliwego, puchacza, czy zimorodka. Jezioro Kielskie to także szlak spływów kajakowych. Przepływa przez nie rzeka Kłonecznica (rzeka włosienicznikowa), będąca dopływem rzeki Brdy.

Połów ryb na jeziorze Kielskim. Fot. Agnieszka Wojtecka

Jezioro Kielskie jest wymarzonym miejscem dla wędkarzy. Miłośnicy wędkowania mogą złowić spore okazy szczupaków, okoni, płoci, czy węgorzy. Okolice jeziora Kielskiego i wsi Prądzonka to także obszar bardzo bogaty w faunę. W okolicach Prądzonki można spotkać zające, lisy, sarny, jelenie, dziki, ale też gatunki chronione takie jak bóbr europejski, nocek Natterera, nocek rudy, mroczek późny, karlik większy, borowiec, gacek brunatny i wydra europejska, często spotykana w okolicach rzeki Kłonecznicy. Gatunki te są zaliczone do ściśle chronionych, wymienionych w załączniku Nr II do Konwencji o ochronie gatunków dzikiej fauny i flory europejskiej oraz ich siedlisk. Nawet mało wytrawny obserwator przyrody, będąc z wizytą w tych okolicach, ma duże szanse natknąć się na jakiegoś mieszkańca lasu, a z całą pewnością spotka jego tropy lub ślady.

Działalność Koła „Storczyk” jest ściśle związana z ochroną lokalnej przyrody. Członkowie Koła dbając o czystość środowiska naturalnego sprzątają sezonowo okolice jeziora Kielskiego i wsi Prądzonka. Dzięki wsparciu gminy Studzienice dysponujemy odpowiednimi workami na odpady oraz rękawiczkami. Umówieni na konkretny termin razem ruszamy, aby oczyścić okolicę ze śmieci pozostawionych przez turystów.

Jesteśmy też pomysłodawcami niektórych tras rowerowych. Prądzonka – Studzienice – to krótka, około 8-mio kilometrowa, ale niezwykle malownicza trasa, wiodąca przez lasy.  Kolejna leśna trasa to Sominy – Prądzonka – również niezwykle malownicza, prowadząca wzdłuż jezior Skoszewskiego i Somińskiego. Do Somin warto się wybrać, aby zobaczyć chatę owczarza i galerię twórców ludowych oraz urokliwy, drewniany kościółek z 1756 roku.  Inną krótką trasą jest Rynszt – Prądzonka – droga ta przechodzi następnie w trasę Prądzonka – Sominy. Została też wytyczona trasa rowerowa wokół jeziora Kielskiego – szczególnie ładna, przecinająca w dwóch miejscach rzekę Kłonecznicę. Trasy rowerowe są oznakowane standardowo. Koło „Storczyk” jest też pomysłodawcą zbudowania pomostu na jeziorze Kielskim, służącego miejscowej ludności. Udało nam się również ustawić we wsi kontenery do segregowania odpadów, ale ze względu na małą liczbę mieszkańców wsi poza sezonem letnim zrezygnowano z tego pomysłu, w związku z czym każde gospodarstwo odrębnie odpowiada za segregację i wywóz śmieci.

Droga z Prądzonki do Somin. Fot. Agnieszka Wojtecka

Ważną sprawą, którą interesuje się Koło „Storczyk” jest nielegalna wycinka lasu o powierzchni ponad 1 ha, która miała miejsce w 2003 roku. Pomimo ukarania sprawcy grzywną i wydania nakazu ponownego zadrzewienia do roku 2005, teren ten nadal pozostaje nie zalesiony. Koło „Storczyk”, mając na celu ochronę piękna lokalnej przyrody, wykorzystuje również drogę prawną, dzięki której będzie możliwe przywrócenie obszaru leśnego na zniszczonym terenie.

Koło „Storczyk” tworzą ludzie, którzy kochają i szanują przyrodę. Nasz stosunek do natury kształtuje przede wszystkim podziw dla jej piękna i etyczna postawa. Chcemy żyć w czystym środowisku naturalnym, a mając tak piękne otoczenie wokół siebie dokładamy wszelkich starań, aby chęć osiągania zysków czy zwykłe niedbalstwo nie doprowadziły do dewastacji środowiska naturalnego, bez którego człowiek nie może zdrowo funkcjonować. Zachęcamy innych do cieszenia się wraz z nami okolicą, w której mamy przyjemność mieć swoje domostwa.

 

Agnieszka Wojtecka,

Prezes Koła „Storczyk” PKE

Korzystano z materiałów: obszary.natura2000.org.pl, jeziorokielskie.pl, studzienice.pl, zaborskipark.pl

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz