Stanowisko w sprawie stosowania

mikroplastików w kosmetykach

Do wszystkich Producentów, których może dotyczyć tematyka mikroplastiku

Facebooktwitterpinterestmail

Szanowni Przedsiębiorcy,

W Polsce i na świecie wciąż rośnie zapotrzebowanie na kosmetyki. Kobiety i mężczyźni z niezwykłą starannością dbają o swoją urodę. Rośnie, również świadomość ekologiczna konsumentów, którzy coraz częściej  wymagają by stosowane przez nich produkty nie wpływały negatywnie na środowisko.

W chwili obecnej trudno znaleźć w drogeriach kosmetyk, który nie miałby w swoim składzie  mikroplastiku czyli tzw. mikrogranulek. Te cząstki podczas używania produktu do mycia lub pielęgnacji są spłukiwane i trafiają do systemu kanalizacyjnego. Badania na obszarze zlewni Morza Bałtyckiego wskazują, że rocznie do wód ściekowych trafia 130 ton mikroplastiku z kosmetyków i środków do pielęgnacji ciała. Zanieczyszczenia te są bardzo trudne w neutralizacji w oczyszczalniach, stąd aż 40 ton mikroplastików rocznie trafia do wód Bałtyku.

Plastikowe odpady w tej postaci stanowią poważne zagrożenie dla  morskich ptaków, ssaków i ryb. Ze względu na niewielkie rozmiary tworzyw sztucznych, są one wchłaniane bądź zjadane w wyniku pomylenia z naturalnym pokarmem, dając coraz większe konsekwencje dla tych stworzeń i całego ekosystemu. Co więcej mikroplastiki, które raz zostały zjedzone, są przenoszone w łańcuchu pokarmowym i pozostają w nim, a to znaczy że potencjalnie trafiają na nasze stoły.

USA oraz Wielka Brytania już wprowadziły zakaz produkcji oraz sprzedaży kosmetyków zawierających mikroplastik i prawdopodobnie   kolejne kraje pójdą w ich ślady. Coraz więcej firm kosmetycznych podejmuje też dobrowolne zobowiązania nie stosowania szkodliwych substancji.

Cząstki polimerów syntetycznych mogą z łatwością zostać zastąpione substancjami pochodzenia naturalnego, które mogą pełnić podobne funkcje, dodatkowo są one biodegradowalne oraz nie zmienią stabilności kosmetyków.

Coraz większa rzesza konsumentów chciałaby świadomie wybierać produkty kosmetyczne służące urodzie i jednocześnie nie zagrażające środowisku naturalnemu, dlatego WZYWAMY, do jak najszybszego zaprzestania stosowania dodatków mikroplastikowych w produkcji środków do pielęgnacji ciała – skorzystają na tym nie tylko producenci ale i konsumenci a przede wszystkim przyroda zlewni Morza Bałtyckiego.

Podpisane przez Zarząd PKE-OWP

Gdańsk,  dnia 21.11.2017

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz