Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski zbliża się do końca realizowanego od czerwca 2023 r. projektu „Survival Natury – sztuka przetrwania między przemysłem a człowiekiem” w ramach grantu lokalnego Busole 2023 finansowanego przez Baltic Hub. Podczas inwentaryzacji przyrody od Westerplatte poprzez Stogi, Górki Zachodnie do Wisły Śmiałej specjaliści znaleźli ogromne bogactwo ptaków, roślin, grzybów i owadów. Okazuje się, że w survivalu Natura jest mocna.
...
Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach w dniu 21 listopada 2023r. zorganizował debatę publiczną pt. Wpływu ferm przemysłowych na nasze życie. W trakcie debaty analizowaliśmy potrzebę powstawania ferm przemysłowych, ich znaczenie dla ludzi oraz koszty środowiskowe związane z działalnością tych obiektów, które każdy z nas. Postawiliśmy pytanie, dlaczego koszty degradacji środowiska, a zwłaszcza emisje gazów cieplarnianych i związków odorotwórczych
Światowy Dzień Środowiska, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Od tego momentu, obchodzony jest corocznie 5 czerwca dla przypomnienia głównego hasła konferencji zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym. Konferencja sztokholmska obradowała pod hasłem: "Mamy tylko jedną ziemię". Podczas tej konferencji ochrona środowiska podniesiona została do rangi podstawowej funkcji państwa. Pojawił się
W ramach cyklu ekologicznego Polski Klub Ekologiczny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku i Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki zorganizowali sobotę 5 października spacer z dr Michałem Bulińskim z geobotanikiem, czyli specjalistą od szaty roślinnej, a więc znawcą flory (ogółu roślin kwiatowych i paprotników danego terenu) oraz roślinności (zbiorowisk roślinnych). Tematem przewodnim była antropopresja, czyli oddziaływanie człowieka ...
W gdańskim przejściu podziemnym przy ulicy Wita Stwosza pojawiły się morskie murale zrealizowane w ramach działań Fundacji WWF Polska. Dwa wyjątkowe projekty to próba zwrócenia uwagi przechodniów na wyzwania z jakimi mierzy się obecnie Morze Bałtyckie, a także na światowy problem przełowienia i niezrównoważonego rybołówstwa.
Jeden z murali to niepokojąca wizja Bałtyku, której chcemy zapobiec. Przeżyźnienie środowiska morskiego, zagubione w toni wodn
Biolog dr Michał Buliński na drugim Bałtyckim Interdyscyplinarnym Seminarium Edukacyjnym BISE przedstawił prezentację na temat: Roślinność pasa nadmorskiego i jego rola. Niszczenie przyrody z powodu lokalizacji inwestycji przemysłowych, zabudowy nabrzeży. Czy można bezkarnie poszerzać plaże, wycinać drzewa, niszczyć zbiorowiska roślinne. Seminarium odbyło się w ramach projektu WebBaltica, na Uniwersytecie Gdańskim.
Polski Klub Ekologiczny zaprasza na drugie seminarium z cyklu Bałtyckich Interdyscyplinarnych Seminariów Edukacyjnych BISE. Seminaria są częścią projektu Polskiego Klubu Ekologicznego „WebBaltica” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Seminarium odbędzie się:
24 stycznia 2019r. o godz. 13:00
w Instytucie Politologii UG
w Gdańsku przy ul. Bażyńskiego 4
Intencją organizatorów jest wymiana doś
Jesteśmy oburzeni porozumieniem między Ministerstwem Środowiska, Polskim Związkiem Łowieckim i Głównym Lekarzem Weterynarii w sprawie zmasowanego i wielkoobszarowego polowania na dziki*.Popieramy protesty naukowców, intelektualistów i wszystkich ludzi przeciwnych decyzji Ministra Środowiska o masowym wyniszczaniu populacji dzików w Polsce pod pretekstem likwidacji ognisk afrykańskiego pomoru świń.
Apelujemy do rządu – zrezygnujcie z zabijania tych pożyt
Czy rozwój Gdańska jest zgodny z konstytucyjnym zapisem zrównoważonego rozwoju? Dynamiczny rozwój gospodarki powinien się odbywać z poszanowaniem środowiska naturalnego. O tym nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to jednak teoria, a praktyka nie zawsze idzie w tym kierunku.
Dążąc do maksymalizacji zysku – firmy realizują swoje inwestycje kosztem środowiska naturalnego i lokalnego społeczeństwa.
Bardzo dobrym przykładem w tym zakresie jest Wyspa STOGI,...