WebBaltica – edukacyjna gra planszowa

o Morzu Bałtyckim

Facebooktwitterpinterestmail

Polski Klub Ekologiczny – Okręg Pomorski realizował wstępną fazę szerszego zadania edukacyjnego o nazwie WEBBALTICA – INKUBATOR DZIAŁAŃ NA RZECZ UPOWSZECHNIANIA WIEDZY O MORZU BAŁTYCKIM. W ramach projektu zaprojektowano planszową grę edukacyjną poruszającą tematykę Morza Bałtyckiego. Gorąco zachęcamy do pobrania materiałów, w tym planszy, kart i żetonów. Niech ta zabawa będzie najlepszą formą nauki !

Instrukcja gry WebBaltica

Liczba graczy: 2-4                           Wiek graczy: +12

Elementy gry: plansza, 1 kostka, 4 pionki,
instrukcja, 60 kart + 3 karty premium, 6 żetonów-śmieci

JAK GRAĆ:

Gracze ustawiają swoje pionki na największym polu i decydują w którą stronę będzie toczyć się gra. Na dowolnie wybranych niebieskich polach należy rozłożyć żetony śmieci.

Kolejkę rozpoczyna gracz, który wyrzuci największą liczbę oczek na kostce. Kolejność dalszych graczy jest zgodna z wybranym kierunkiem gry.

Gdy gracz stanie polu różowym, kolejna osoba z kolejki czyta dla niego pytanie z kart ułożonych na stosie. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź gracz otrzymuje wylosowaną kartę.  Jeżeli gracz udzieli błędnej odpowiedzi, to karta wraca na spód talii. Ważne by osoba, który czyta pytanie nie zdradzała nikomu odpowiedzi prawidłowej.

Jeżeli gracz trafi na pole z żetonem śmieci to traci bezpowrotnie ostatnio zdobytą kartę (jeżeli już jakąś posiada) i trzyma żeton przy sobie. Gracz może pozbyć się żetonu, gdy wyrzuci 6 na kostce, wtedy żeton powraca na niebieskie pole.

Gra trwa do momentu wykorzystania wszystkich kart z talii. Gracze liczą ilość zdobytych kart. Za zwykłą kartę otrzymują 1 punkt, a za kartę premium 2 punkty. Jeśli posiadają żetony śmieci – muszą odliczyć 1 punkt za każdy z nich. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów.

II WERSJA GRY

Podstawowe reguły gry są takie same, jednak gracz, który nie odpowie na pytanie traci kolejkę. W kolejnej rundzie próbuje on ponownie wytypować poprawną odpowiedź z tej samej karty. Dopiero, gdy mu się uda może rzucić kostką i przesuwać się dalej.

Zasady wygranej i zbierania kart są takie same – w tej wersji nie ma, jednak odrzuconych kart.

 

Materiały do pobrania:

Pobierz “Instrukcja gry WebBaltica - Morze Bałtyckie.pdf” Instrukcja-gry-Morze-Bałtyckie-fba.pdf – Pobrano 230 razy – 1 MB

Pobierz “A3_GRA-PLANSZOWA-Morze-Baltyckie.pdf” A3_GRA-PLANSZOWA-Morze-Baltyckie.pdf – Pobrano 868 razy – 13 MB

Pobierz “PRZÓD KART.pdf” PRZÓD-KART.pdf – Pobrano 391 razy – 2 MB

Pobierz “TYŁ KART.pdf” TYŁ-KART.pdf – Pobrano 623 razy – 4 MB

Pobierz “ŻETONY .pdf” ŻETONY-21.pdf – Pobrano 203 razy – 445 KB

Pobierz “Okładka na pudełko - gra edukacyjna WebBaltica.pdf” okładka-gra-edukacyjna-WebBaltica.pdf – Pobrano 169 razy – 2 MB

 

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz