Wstęp do projektu edukacji ekologicznej

“Deszcz to wiele kropel”

Relacja z pierwszych trzech spotkań ekologicznych w dzielnicy Kokoszki

Facebooktwitterpinterestmail

W cyklu spotkań na terenie dzielnicy Kokoszki w ramach projektu “Deszcz to wiele kropel – codzienne działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i zapobiegania skutkom zmian klimatu” Polski Klub Ekologiczny -Okręg Wschodnio – Pomorski zorganizował spotkania o tematyce ekologicznej. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób, codziennymi działaniami, możemy chronić bioróżnorodność, zapobiegać skutkom zmian klimatu, walczyć z plastikowym światem wokół nas.

RAZEM CIESZMY SIĘ ŻYCIEM W ZGODZIE Z NATURĄ!

1. Warsztaty Ekologiczne “Mniej znaczy więcej”

Pierwsze spotkanie odbyło się w dniu 20 listopada 2018 r. o godz. 17.30 w Bibliotece Kokoszki.  Były to warsztaty z cyklu ekologicznego “MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ”, które prowadziły panie Barbara Kijewska i Sylwia Mrozowska z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Celem zajęć było przybliżenie pojęć “Gospodarka w Obiegu Zamkniętym” oraz “Zero Waste”.
Warsztaty zorganizowane zostały formie kawiarenki obywatelskiej i miały na celu pobudzenie dyskusji, poznanie opinii uczestników oraz zbudowanie wspólnych wniosków.

Panie Sylwia Mrozowska i Barbara Kijewska z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego swoją ogromną wiedzą na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym rozgrzały uczestniczki spotkania do czerwoności, wywołały lawinę praktycznych pomysłów na ograniczenie odpadów w domu, na zmianę myślenia tak, aby pomóc cierpiącemu coraz bardziej środowisku naturalnemu.
Liczymy, że kolejne spotkania z tego cyklu spotkają się z równie żywa reakcją.

GOZ2 GOZ1 GOZ
<
>

 

2. Warsztaty ekologiczne “Drzewa ludziom”

 

 

Na drugim spotkaniu w Klubie pod KOGUTEM w ramach cyklu ekologicznego,  zastanowiliśmy się wspólnie z Kamilą Kubic z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej co nam dają drzewa, jak je rozpoznawać, jaka jest ich rola w środowisku. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Kokoszki we wtorek 15 stycznia 2019 o godz. 17.30 .

Gorąco zachęcaliśmy do poznawania naszej przyrody również dzieci – uczyliśmy się rozróżniać drzewa, aby sprawdzić wiosną na spacerze po okolicy co zapamiętaliśmy.

Podczas tego spotkania w Klubie pod KOGUTEM gratulowaliśmy kierowniczce Biblioteki Kokoszki p. Magdzie Borowik awansu – będzie wkrótce prowadziła bibliotekę w Manhattanie i powitaliśmy jej następczynię – p. Olę Trzcińską, pracownika Biblioteki Kokoszki.

drzewa drzewa1 drzewa2 drzewa3 drzewa4
<
>

3. Prelekcja Marcina Wilgi – “Relacje między owadami i grzybami”

Przeciekawe spotkanie w Klubie pod KOGUTEM  o drapieżnych grzybach poprowadził dla nas Marcin Wilga 26 lutego 2019 o godz. 17.30 w Bibliotece Kokoszki.

Zdumiewające jest życie toczące się pod naszymi stopami, na pniach starych drzew, sposoby w jakie grzyby atakują owady. Wkrótce możemy spodziewać się w Bibliotece Kokoszki wystawy fotogramów zdjęć wykonanych przez Pana Marcina w Lasach Oliwskich.

marcin wilga2 marcin wilga1 marcin wilga
<
>

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj komentarz